RSS Feed

Samorobiony sok z brzozy zwany osokołą

6 sierpnia 2012 by Nata

Najbardziej wartościową, ale też pracochłonną wersją soku z brzozy jest samoróbka zwana osokołą lub bzowiną. Kurację naturalnym sokiem z brzozy przeprowadzamy przez kilka tygodni, najlepiej 3 lub 4,  pijąc wywar 2 razy dziennie.

Ilość, która powinna wzmocnić organizm wynosi 1/4 szklanki jednorazowo. Im bardziej organizm osłabiony, tym bardziej można zwiększyć spożycie substancji do 3 lub 4 porcji dziennie, proporcjonalnie zwiększając też ilość do 1/2 szklanki każdorazowo. Dla  tych, którzy lubia się bawić w kuracje naturalne i potrzebują wzmocnienia organizmu, przepis na sok z brzozy zwany osokołą.

Naturalny sok z brzozy będzie najlepszej jakości, gdy pozyskamy go z drzewa co najmniej 10-letniego w porze wiosennej. Po nakłuciu kory drzewa szpila lub szpikulcem powinna pojawić się płynna kropla, co oznacza, że można ściągać z kory sok. W tym celu powinniśmy wykonać kilkucentymetrowy otwór i włożyć do niego odciągającą sok rurkę. Po kilku dniach można otrzymać nawet 3 litry płynu. Niestety taka operacja to ranienie drzewa, więc nie radzimy jej wykonywać na roślinach nie należących do nas.  Pamiętajmy też, że po zabiegu należy drzewo uleczyć, wbijając w otwór kołek i starannie wsmarowując w ranę pastę do leczenia pni i kory drzew. Sok pijemy w czystej postaci, bez konieczności przerabiania go, przechowując go w lodówce.

Do kupienia w każdym sklepie zielarskim lub aptece znajdziecie gotowy sok z brzozy, który także posada tak samo cenne właściwości zdrowotne. Sok z brzozy to bogactwo minerałów i witamin, takich jak: B complex, magnez, miedź, żelazo, otas, fosfor, wapń. Właściwości  soku z brzozy mogą ulec pomniejszeniu poprzez łączenie go z innymi substancjami, jak: czarna herbata, szczaw, szpinak, alkohol, czekolada i mocna kawa, wędliny przetworzone. Substancje te mogą reagować dość specyficznie z sokiem z brzozy, w efekcie oddziałowujac niekorzystnie na zdrowie.


Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>